KING SVK
Foto: King SVK: zľava doprava: Pavol Veles Rusnák, Ivan King Kráľ, Jozef Dodo Ďatel (2003)
KING SVK
Štýl: original metal
( Ivan King Kráľ )


Protest (SVK) (Death Metal) - náhodné stretnutie s gitaristom Viktorom Kotríkom ovplyvnilo ďalší vývoj - pozval ma na skúšku Protestu. Prišiel som do skupiny, kde podstatnú úlohu zohrávalo priateľstvo. Napriek tomu, že chlapci mali natočené demo, pretrvával ležérny prístup k muziike. Ale jja som chcel omnoho viac. Atmosféru som rozvíril, dianie pohol vpred. CD What For Name... (Metal Age prod. (1995) bolo jedno z prvých z metalového žánru na Slovensku. Len CD Testimony - Satisfaction Warranted (1993) a CD Bestialit - Fuckland / Dehydrated - Burnt (1994) vyšli skôr. Na album som prispel okrem klávesových partov aj jedným textom (skladba: Abandoned Love).
Bestialit (Death Metal) - predchodca L. G. Gitarista Pavel „Hirax“ Baričák ma v roku 1993 informoval o tom, že spoločne s Petrom „Mortisom“ Franekom zakladajú deathmetalovú kapelu. Dostal som pozvánku, môžem sa vraj pridať. Mortis mal výborné kontakty na svetovú metalovú udergroundovú scénu a spolu s „Horárom“ zakladal prvé hudobné vydavateľstvo metalovo zamerané, na Slovensku, Metal Age productions. Mortis mal jasný cieľ. Chcel čo najskôr zrealizovať vydanie Split CD s piešťanskou kapelou Dehydrated. Všetko sa v krátkej dobe podarilo. Vznikla zaujímavá živočíšna štvorskladbová nahrávka Fuckland (1994).
Lunatic Gods (Atmosférický Metal) - spoluzakladatelia skupiny: Mortis, Hirax, Psycho a King pribrali ďalších dvoch hudobníkov: Emil, Richardus .
1. album Inhuman & Insensible (1996). V štúdiu nám začalo dochádzať, že vzniká neobyčajná nahrávka. Skonštatovali sme, že tak ako my - nikto nehrá! O vydanie albumu prejavilo záujem vydavateľstvo zo Sicílie, Polyphemus Records. Práve z ich strany padol návrh na zmenu názvu skupiny, tak aby korešpondoval stýmto materiálom. Hirax s Mortisom priniesli nový názov - Lunatic Gods. V časopise Metal Hammer CS (1997), hudobný mesačník vychádzal v rokoch 1997-1999 v ankete najlepšia metalová skupina Česka a Slovenska sa Lunatic Gods umiestnili na 1. mieste. V tej dobe sme koncertovali aj na veľkých festivaloch a ohlas fanúšikov na tvorbu bol obrovský. Vystúpili sme napr. na Dyname North Power Jam (1998) v Litoměřiciach (CZ), po boku Benediction, In Flames, Therion pred 3000 fans. Energiu získanú od našich fanúšikov sme vložili do ďalšej tvorby a vznikol 2. album Sitting By The Fire (1998). Nahrával sa v štúdiu Dušana Antalíka (Team) v Martine a vyšiel u Metal Age Productions.
Odchod z Lunatic Gods: časom sa u jednotlivých členov kapely prejavili rozdielne názory na to, akým smerom sa má skupina v budúcnosti uberať. Presadzoval som radikálny postup nahor, čo sa u ostatných nestretlo s pochopením. Sklamaný som cítil, že sk. Lunatic Gods mala v tej dobe šancu stať veľkou skupinou európskeho významu. Škoda... aj napriek bohatej štúdiovej práci a koncertnej činnosti som sa po 7-mich rokoch rozhodol kapelu opustiť (2000). Rozhodnutie vzhľadom na vykonanú prácu, úsilie a roky pôsobnosti nebolo jednoduché.
4, Čo je podľa teba zmyslom Metalového „hnutia - vlny“? Akým spôsobom sa prejavuje navonok?
5, Metal ako štýl má viacero podôb, vývojových fáz, ktoré z nich ťa najviac oslovujú?
Metal ako hudobný štýl považujem za nadžáner. Heavy Metal a jeho ďalšie odnože: Thrash, Death, Black považujem za nosné. U hudobníkov tvoriacich v týchto štýloch sa často objavuje vysoký tvorivý potenciál, použitie náročnejších postupov a techník, prechádzajúcich až do avantgardy. Progresivita a hľadanie nových prvkov je obohacujúce, no častokrát môže končiť v bludnom kruhu. V metale je podľa mňa dôležitý "fíling" - pocit, nálada, atmosféra. Byť avantgardný a zároveň poslucháčsky atraktívny však nemusí byť nereálne, no mnohé tzv. ,,avantgardné“ kapely nie sú v skutočnosti vždy progresívne. Nezriedka produkujú banalitu. Zo zdanlivej avantgardy sa môže kedykoľvek vykľuť stereotyp. Prijsť s niečím novým v rámci žánru, môže byť pre niekoho obtiažne - naopak iný nápady sype z rukáva. Fúzia hudobných štýlov s metalom poväčšine nepriniesla nič ohurujúce. Napríklad Grunge či Nu-metal vyvolali módnu vlnu, ktorá po čase zanikla. Podobný osud čaká aj ukričané tzv. „kinder - metalcoreové“ kapely s hipstersko - bradatým imidžom.
6, Aký je tvoj pohľad na iné hudobné smery?
House, techno či R'n'b považujem za regresívne hudobné štýly. Gangsta rap podžáner hip-hopu odráža násilný život v čenošských getách v USA. Primitívny rytmus a vulgárnosť textov sprevádza sprejerstvo, vízia gangsterskej society. V európskych podmienkach je navyše obraz poskakujúceho belocha, ktorý sa snaží byť černochom smiešny. Tiež mám pred očami drogami ojeb**é hovädá z house a techno párty. Sám sa spytujem: „kam sme dospeli, ak počuť tento odpad ešte aj z rádií!?“ Natláča sa otázka: „aká bude budúcnosť“, kto a akým spôsobom bude šíriť nekultúru, dekadenciu - úpadok hodnôt? Je znepokojujúce, že médiá podsúvajú takúto hudbu v masovom merítku.
Negatívny je aj môj postoj k punku z dôvodov: filozofia anarchizmu a životný štýl postavený na postupnom sebazničení.
Foto: Giza, Egypt (2008)
7, Porozprávaj o projekte King SVK.
Už v roku 1998 som začal pracovať na materiáli pre debutový album. Pri programovaní skladieb mi verne slúži sequencer značky Roland, MC-50 MKII. Prstredníctvom tohto zariadenia programujem bicie nástroje, basgitaru a klávesové linky. Mojim dielom je aranžovanie a texty skladieb.
1. album Royal Metal (2000) bola zrealizovaná v Štúdiu Exponent - Šulekovo. Album naspievali: Roman Slávik a „Dodo“ Ďatel (tiež Galadriel) a autorsky sa podieľal gitarista Pavel „Hirax“ Baričák. Recenzie na album boli priaznivé. Malo ho vydať Nemecké ydavateľstvo KMG/System Shock - zmluva na vydanie troch albumov (2001). Vydavateľstvo v r. 2002 zmluvu jednostranne zrušilo s odkazom na prepad predajnosti CD nosičov na hudobnom trhu v Nemecku.
2. album Libertarian (2003) nahrával Pavol „Veles“ Rusnák - gitara a spev z veľkej časti zabezpečil znovu „Dodo” Ďatel. Oba albumy Royal Metal a Libertarian uzreli svetlo sveta v 1. vydaní (2005).
3. album New Æon (2019) v textoch dominujú témy starovekého Egypta (veľkolepé príbehy faraónov a bohov). Talianske vydavateľstvo Sliptrick records so základňou v Lotyšsku.
Internet: https://www.supraphonline.cz/umelec/444973-king-svk
http://www.facebook.com/pages/King-SVK/113626834529?created
Foto: Ivan King Kráľ (2009)
Foto: King SVK - New Æon (2019)